OBVESTILO

V  našem vrtcu se je pojavil primer obolenja za ŠKRLATINKO.

Da bi lažje prepoznali bolezen, vam prilagamo opis bolezni.

Povzročitelj: Streptococcus  pyogenes, (β hemolitični streptokoki skupine A)

Prenos okužbe: s kužnimi kapljicami iz ust bolnika s kašljanjem, kihanjem ali z neposrednim stikom z okuženo osebo; manjšo vlogo pri širjenju okužbe ima posreden prenos preko okuženih predmetov (pribor, kozarci, zobna ščetka)

Inkubacija: običajno 1-3 dni

Bolezenski znaki:

  • vneto žrelo je močno rdeče, nebnice so povečane in vnete, pogosto pokrite z belkasto rumenimi oblogami
  • vročina (običajno višja od 38,5 ° C)
  • glavobol, utrujenost, slabost in bruhanje
  • bezgavke na vratu se povečajo, otečejo
  • rdeč obraz, le trikotnik med konico nosu in brado je bled ( Filatovljev trikotnik).
  • izpuščaj, ki se običajno pojavi najprej na trebuhu in na prsih 12-48 ur po prvih simptomih, nato se razširi po vratu, rokah in nogah. Pri škrlatinki nikoli ni izpuščaja po obrazu, kar je zelo značilno. Izpuščaj sestavljajo zelo goste drobne rdeče pikice, dvignjene nad površino kože, ki dobi teksturo grobega brusnega papirja, če jo pogladimo. Izpuščaj se po enem tednu začne luščiti, predvsem je luščenje izrazito na dlaneh in podplatih
  • malinast jezik

Zdravljenje: z antibiotikom

Vključitev otroka v vrtec: otroci, ki imajo škrlatinko ali streptokokno angino, ne smejo v šolo ali vrtec dokler ne mine 24 ur od začetka jemanja antibiotikov, če zdravnik ne odloči drugače.

 

(Skupno 223 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost